Určeno pro‎ > ‎

GPS navigace pro kamiony, nákladní auta, autobusy a TIR

Navigace pro nákladní automobily a kamiony


Potřeba kvalitní navigace pro kamiony vznikla z jasného důvodu – hledat v neznámém městě s nepřehlednými ulicemi průjezd pro nákladní automobil jen podle mapy byla noční můra mnoha řidičů kamionů. Trnout, jestli se nedostanu do místa, odkud budu těžko vyjíždět; přijedu někam, kudy neprojedu a nutnost složitě se otáčet – to už je teď minulostí.


Na rozdíl od spousty výrobců navigací pro osobní automobily se na navigace pro nákladní auta specializuje především jeden výrobce – VDO Dayton. Ten vyrábí i navigace do menších aut, ale v navigacích pro kamiony (označené jako TRUCK) je považován za experta. S navigací totiž dodává unikátní mapy, které (zatím především v západní Evropě) dokáží upozornit na malou nosnost mostu, nízký průjezd tunelem nebo pod mostem a vůbec navrhnout optimální trasu právě pro kamion.


Pro Českou republiku a obecně východní Evropu sice nejsou mapové podklady dotažené do takových detailů, jako pro Evropu západní (nosnosti, maximální výšky průjezdu apod.), ale i tak se jedná o to nejlepší, co si můžete pořídit pro navigování do nákladního automobilu.


GPS navigace do kamionu VDO Dayton jsou vybaveny i dalšími vlastnostmi, které řidiči TIR ocení, např. veliký displej a příjem digitální televize DVB-T, která má koncem roku 2009 pokrývat většinu území ČR. Můžete si ji tak vzít třeba na chalupu a grilovat při sledování fotbalového zápasu v televizi. Všechny navigace pro náklaďáky od VDO Dayton pokrývají neskutečných 39 evropských zemí.


Tyto kamionové GPS navigace poznáte podle zkratky „TSN“ v názvu modelu. Základní řadou je typ VDO Dayton PN4000TSN s velkým 4,3“ displejem, vybavenější je potom model PN4000TSN-BT s možností bezdrátového telefonování pomocí BlueTooth a integrovaným RDS-TMC přijímačem dopravního zpravodajství, které řidiče navede mimo zácpy nebo dopravní nehody (v ČR zatím nefunguje stoprocentně). Vyšší řadu s velkým 5,6“ displejem reprezentuje PN6000TSN, dále PN6000TSN-TMC s příjmem dopravních informací RDS-TMC a špičku tvoří model VDO Dayton PN6000TSN-BT, který má navíc i bluetooth handsfree.


U všech těchto modelů lze nastavit profil navigace pro kamion, kamion s přívěsem nebo navigace pro autobus a nastavit váhu, výšku, šírku a délku vozidla. Podle těchto vlastností navigace určí optimální trasu.


Navigace VDO Dayton u nás nakupují především profesionální řidiči nákladních automobilů a kamionů nebo dopravní firmy. Reklamace nebo zmínky o nespokojenosti jsou naprosto minimální.