O nás‎ > ‎

Nápověda

Jak správně vybrat GPS navigaci?

V dnešní době snad téměř každý výrobce elektroniky nabízí alespoň pár modelů přenosné navigace do automobilů a vyznat se v nich není zrovna snadné – každý z nich má nějaké výhody a nevýhody. Ceny klesly z desetisíců už na nějaké 3000 Kč a může si je proto dovolit každý – který typ si tedy vybrat?

Kapesní počítač/mobil s navigací či jednoúčelové zařízení?

Pokud už vlastníte kapesní počítač (PDA) nebo chytrý mobilní telefon, je možné si přikoupit navigační software, držák do auta a příp. GPS modul a můžete vyrazit. Limitem může být menší displej, který může snížit srozumitelnost při navádění, odlesk lesklého displeje a tím pádem větší nebezpečí při navádění. Musíte se také obejít bez dodatečných funkcí, jako je příjem dopravních informací.

Jednoúčelová navigace je vyrobena tak, aby byla co nejjednodušší a nejpohodlnější pro navigování kamkoli i pro člověka, který není zrovna technický typ.


Turistická navigace nebo autonavigace?

Pokud rádi chodíte na túry do přírody, uvažujte o turistické navigaci, pokud ji plánujete používat spíše v autě, pořiďte si navigaci do auta. Garmin dříve vyráběl i modely, které tyto dvě funkce kombinovaly, ale nakonec z nich byl spíše "kočkopes", který neplnil pořádně ani jednu funkci, a navíc za velmi vysokou cenu. Pokud potřebujete obě navigace, tak doporučujeme pořízení dvou různých zařízení pro každou činnost.

Jaké funkce by měla navigace mít?

Nevybírejte přístroj podle toho, jestli má prohlížeč fotografií, videa nebo fotoaparát – tyto funkce pravděpodobně nevyužijete. Nejdůležitější je rozsah map a dále přítomnost přijímače dopravních informací RDS-TMC, bluetooth handsfree, či navádění v jízdních pruzích. MP3 přehrávač využijete spíše pouze s funkcí FM vysílače (umožňuje poslouchat navigaci přes vaše autorádio). Podrobnější popis jednotlivých funkcí najdete níže.

Stačí interní paměť nebo raději slot pro paměťovou kartu?

Pokud zůstanete u mapového pokrytí, které jste si s přístrojem pořídili, bude vám stačit interní paměť nebo dodávaná paměťová karta. Pokud byste chtěli přejít z map střední a východní Evropy na Evropu celou, potom by vám interní paměť nemusela stačit a tento krok by byl znemožněn. V případě slotu na karty by však stačilo přikoupit větší kartu a mapy tak rozšířit.

Čeho se vyvarovat při nákupu?

Obecně se vyvarujte nákupu v eshopech s podezřele nízkou cenou v porovnání s ostatními. Mohou prodávat zboží, které není určené pro český trh a můžete mít potíže s příp. reklamací nebo aktualizací map.

V našem internetovém obchodě s GPS navigacemi naleznete výhradně zboží určené pro český trh z oficiální české distribuce každého z výrobců, s možností reklamovat i přímo v značkovém servisu výrobce.


Popis funkcí GPS navigací

Příjem dopravních informací RDS-TMC

Toto vysílání dopravních informací funguje nejen v západní Evropě, ale začíná se rozšiřovat i v ČR a dalších státech střední Evropy. Pokud se tedy při cestování chcete vyhnout kolonám, vyplatí se zvážit pořízení GPS navigace s RDS-TMC bezplatným příjmem aktuálních dopravních informací na displej přístroje.

Vlastnost funguje tak, že pokud se po cestě staně dopravní nehoda nebo uzavírka, existuje služba, která tyto dopravní komplikace eviduje a následně pomocí FM rádiových vln informuje navigační přístroje. Pokud navigace zjistí, že se stala taková komplikace na vaší trase, informuje vás o tom a dá vám možnost ji objet. Pro využití funkce obvykle budete potřebovat anténu v podobě cca metrového káblíku, který se lepí na čelní sklo auta pomocí malých přísavek (je již v balení navigací s touto funkcí). Zatím v ČR občas narazíte na objížďku, o které vás navigace s touto funkcí včas nevarovala, ale situace se rychle zlepšuje.

Aktivní držák, aktivní stojánek

Některé vyšší modely autonavigací jsou dodávány s tzv. aktivním držákem namísto držáku standardního. Aktivní stojan má přivedeny kabely napájení, přijímače RDS-TMC a příp. externího mikrofonu do stojánku, namísto do těla přístroje. Tělo tak stačí do aktivního držáku přicvaknout a není nutné připojovat jakékoli kabely. Při upevnění do stojánku se také navigece automaticky zapíná. Toto řešení je velmi pohodlné pro ty, kteří navigaci používají často.

BlueTooth handsfree sada

Některé navigace mají obsaženu funkci bluetooth handsfree, která umžňuje bezdrátově propojit navigaci s mobilním telefonem a hovořit tak během jízdy bez nutnosti držet telefon v ruce (což je i v naprosté většině zemí vč. ČR protizákonné). Mobilní telefon tak ovládáte přes displej navigace.


MP3 přehrávač

Přístroje, které mají funkci MP3 přehrávače umožňují nahrání zvukových záznamů (hudby, audio knih apod.) ve formě MP3 do paměti přístroje a jejich následného přehrávání, třeba během jízdy. Funkce vynikne při kombinaci s tzv. FM vysílačem.

FM vysílač, FM transmitter

Tato funkce umožňuje bezdrátové propojení zvuku navigace s autorádiem, takže kvalitněji uslyšíte příkazy navigace, MP3 nebo telefonáty z autonavigace přes reproduktory vašeho autorádia. V praxi funguje tak, že na autorádiu naladíte frekvenci dle instrukcí navigace, takže pro tuto funkci můžete použít libovolné autorádio.

Prohlížeč obrázků, multimédia

Některé navigace umožňují zobrazení obrázků (fotografií), příp. i videa na displeji přístroje.

POI, Body zájmu

Body zájmu jsou informace o benzinových stanicích, parkovištích, hotelech, restauracích, bankomatech apod. na mapě navigace. Můžete si tak vyhledat např. nejbližší čerpací stanici nebo turistickou atrakci.

Databáze policejních radarů

Jedná se o příklad použití POI (viz výše). Po zanesení těchto bodů zájmu vás bude navigace informovat o možnosti měření rychlosti v místě, kterým projíždíte. Tato funkce bývá u současných navigací obvyklá.

3D zobrazení objektů

Pokud je navigace vybavena touto funkcí, zobrazuje významné objekty v navigační mapě plasticky ve 3D rozměrech.

Asistent řazení do jízdních pruhů

Tato funkce názorněji ukazuje do jakého pruhu se zařadit pro správné odbočování na víceproudých silnicích a křižovatkách. Jedná se o velmi užitečnou funkci, která se stává čím dál více standardem.


IQ routes, chytrá trasa

Funkce chytré trasy umožňuje navigaci vypočítat jinou trasu, pokud jedete např. přes město ve špičce a jinou, pokud mimo špičku. Vede vás tedy místy, kde se nevyskytují kolony a dopraví vás do cíle pokaždé v co nejkratším čase.

Zabezpečení PIN kódem

Je funkce, kterou je možné „zamknout“ přístroj zvoleným kódem tak, aby bez jeho zadání navigace nebyla funkční. U některých značek (např. Garmin) je možné nastavit automatické odemknutí na zvoleném místě, pro případ zapomenutí PIN kódu.

Příjem digitální TV

Tato doplňková funkce se vyskytuje u některých prémiových zařízení, dnes už v podstatě jen u Garminu. Při jízdě je z důvodu rozptylování blokována. Výrobci od ní upouštějí, protože za navýšení ceny takové navigace lze pořídit samostatné zařízení s více funkcemi a nesrovnatelně větší úhlopříčkou a navíc třeba i v kombinaci s DVD přehrávačem.

Fotoaparát

Fotoaparát se u navigace může hodit pro rychlé zaznamenání nějaké situace, místa nebo např. případné dopravní nehody. Je to ale spíše doplňková funkce, kterou dříve využívaly některé navigace Mio. Dnes se v podstatě nepoužívá.

Dotykový displej

Umožňuje ovládat navigaci prostřednictvím dotykového displeje. Toto ovládání je dnes u autonavigací standardem.

Hlasová navigace

Během jízdy jsou nejdůležitější instrukce kromě zobrazování na displeji i předčítány navigací. Dnes je tato funkce standardem, mnohdy má člověk možnost výběru z několika česky, ale i jinými jazyky hovořích hlasů, a to i známých českých osobností.

Snad teď máte ve výběru navigace jasněji. Nechte si doporučit nejzajímavější navigace.