Informace‎ > ‎

Mapy do navigace, GPS mapa, GPS navigace - mapy

O mapách - TELE ATLAS a NAVTEQ

Pro navigace do auta jsou používány vektorové mapy v digitální podobě. Vektorová mapa je na rozdíl od rastrové složena z linií, bodů, mapových značek a polygonů, které jsou ve vrstvách překryty přes sebe tak, aby složily výsledný přehledný obraz. Prvky takové mapy jsou definovány matematicky souřadnicemi vektorů a je proto možné některé vrstvy dle potřeby vypínat a zapínat, měnit měřítko mapy a její velikost apod. Tato technologie je navíc datově úsporná, takže se mapové podklady např. celé Evropy vejdou na paměťovou kartu nebo do paměti přístroje. Nejdůležitějši však je, že tento druh mapy umožňuje vyznačit trasu cesty navigace po silnici (tzv. routing).

 

Tip: chcete svoji firmu inzerovat na mapách Google nebo Mapy.cz? Nebo přímo v navigacích?

 

Rozdíly mezi mapami

Mapy v navigacích dodávaných na český trh bývají obvykle dvojího typu – pro střední a východní Evropu nebo pro téměř celou Evropu. To je jednoduše rozlišitelné podle specifikace výrobku, širší mapové pokrytí bývá také o něco dražší.

Dalším rozdílem je, jestli je mapa určená jen pro automobily, jen pro turistiku (a příp. cyklistiku) nebo je možné používat oba druhy. Na turistické mapy nebo kombinaci se silničními mapami je specializována značka Garmin, která u některých modelů turistických navigací poskytuje detailní pokrytí turistický tras a cyklotras.

Dle modelu přístroje můžete vybírat mezi mapami pro automobil:


Podle vyhledání trasy můžete zpravidla vybírat mezi trasami:

  • nejkratší – jsou zahrnuty i menší silnice
  • nejrychlejší – jsou vybrány větší silnice a dálnice, na kterých je možné dosáhnout vyšší maximální a tím i průměrné rychlosti
  • ekonomická – je uvažována plynulost jízdy, příp. vynechány placené úseky cesty
  • vynechání placených úseků – vybere cestu mimo dálnice

 

Jak vyhledat cíl cesty na mapě?

Vybrat na mapě cíl cesty lze opět několika způsoby. Nejpoužívanější je zadání města, ulice a čísla popisného na klávesnici dotykového displeje. Dále je možno zadat přímo zadat souřadnice, pokud je znáte, nebo vyhledat tzv. bod zájmu, tedy např. restauraci, bankomat, čerpací stanici apod. Nejčastější cílové body si můžete do navigace uložit, abyste je příště našli jednodušeji. Většinou si přístroj zapamatuje také výchozí místo (domov nebo sídlo firmy), ze kterého nejčastěji vyjíždíte.

Po vyhledání cíle tedy necháte vypočítat trasu a můžete vyjet. Přístroj vám ukáže cestu, stejně jako její vzdálenost, odhad doby trvání, předpokládaný čas dojezdu a zbývající počet kilometrů.

Během cesty vám bude pomáhat hlasová navigace – ne vždy (např. v nepřehledné dopravě) je totiž možné se soustředit na sledování displeje místo dopravní situace. Zpravidla si můžete vybrat z několika hlasů, např. ženského nebo mužského, aby vám byl co nejpříjemnější, českého i v několika dalších jazycích. Někdy je možné využít i hlasu nějaké známé osobnosti, např. výrobce Dynavix a Tomtom má „v repertoáru“ hlas herce Pavla Lišky, jiný přístroj vás odnaviguje v brněnském hantecu.

Pokud se stane, že omylem nezatočíte tam, kam jste byli navigací navedeni, ta vás na to upozorní a ihned přepočítá trasu alternativní cestou nebo vás vyzve, abyste se vrátili, a to jak graficky na displeji, tak hlasově.


Aktualizace map

Ze své podstaty mapa nemůže být nikdy úplně aktuální. Silniční soustava každé země se totiž neustále vyvíjí, staví se nové silnice, některé další se uzavírají, mění se směr průjezdu, počet pruhů atd. Aby výrobci navigací umožnili svým zákazníkům mít mapy co nejaktuálnější, vydávají pravidelné aktualizace, a to jednou až čtyřikrát ročně. Je však třeba upozornit, že přestože si uživatel stáhne právě vydanou verzi nové mapy, už se může zase trochu lišit od skutečnosti. Zpracování mapových podkladů totiž také zabere nějaký čas a může se tedy stát, že v nové mapě a skutečnosti bude třeba měsíční nesoulad.

Jak aktualizovat mapu?

Výrobci se snaží tento proces co nejvíce zjednodušit; dnes už téměř všichni nabízejí možnost stažení aktualizovaných map přes internet. Celý proces je velmi jednoduchý – k navigaci zpravidla dostanete CD se softwarem pro snadnou obsluhu přístroje a po jeho instalaci může program využívat pro nastavování navigace nebo plánování jízdy na monitoru počítače s následným uložením cesty do přístroje. Jednou z funkcí je také možnost nechat se upozornit na novou mapu a její automatické stažení a instalování.

Je však potřeba upozornit, že stažení nové aktualizace map bývá zpoplatněno v řádu několika stokorun. V akcích však někteří výrobci nabízejí výjimky: Navigon a Tomtom u některých modelů nabízí možnost 2 roky po pořízení aktualizovat mapy zdarma, Garmin nabízí poměrně výhodné doživotní předplacení aktualizací u modelů s označením Lifetime.

Nemusíte se zároveň obávat, že při zakoupení výrobku budete mít zastaralé mapy. Snad každý výrobce nabízí zdarma stažení těch nejaktuálnějších map během určitého období (např. 3 měsíce) od zakoupení.


Jací jsou nejznámější výrobci map?

Výroba mapových podkladů pro navigace je velmi náročný a zdlouhavý proces. Přestože mapy zpravidla vznikají na základě mnoha zdrojů, na silnicích může být tolik složitostí, že výrobcům nezbývá, než každou (byť i malou) silničku projet se speciálním vozidlem a zaznamenat o ní veškeré údaje, jako jsou směr, povolená rychlost, počet pruhů, tvar odboček a veškeré dopravní značení.


Protože je mapování velmi nákladné, nemělo by smysl, aby každý výrobce navigací dělal průzkum a mapy sám. Místo toho nakupují mapy od firem na to specializovaných a upraví si je graficky a softwarově, aby dokázaly komunikovat s operačním systémem navigace. Zákazník tedy ani nemusí tušit, že všichni výrobci navigací používají mapových podkladů společností Tele Atlas nebo Navteq.


Mapy Tele Atlas

Společnost Tele Atlas mapy dodává výrobcům Tomtom, Mio, VDO Dayton nebo např. Blaupunkt a Geosat. Tele Atlas při zpracování map východní Evropy trochu nadržoval České republice a Slovensku, jejichž mapy mají v kvalitě zpracování trochu náskok nad ostatními zeměmi. Západní Evropa je pokryta perfektně a východní Evropa je také průběžně vylepšována: pokryta je většina východní Evropy, v některých státech (např. bývalá Jugoslávie, Albánie apod.) jsou pokryty alespoň nejdůležitější průjezdní cesty, příp. největší města.

Mapy Tele Atlas (někdy také označovány spojeně jako mapy TeleAtlas)


Společnost Tele Atlas mapy dodává výrobcům Tomtom, Mio, VDO Dayton nebo např. Blaupunkt a Geosat. Tele Atlas při zpracování map východní Evropy trochu nadržoval České republice a Slovensku, jejichž mapy mají v kvalitě zpracování trochu náskok nad ostatními zeměmi. Západní Evropa je pokryta perfektně a východní Evropa je také průběžně vylepšována: pokryta je většina východní Evropy, v některých státech (např. bývalá Jugoslávie, Albánie apod.) jsou pokryty alespoň nejdůležitější průjezdní cesty, příp. největší města.

Pozn.:

Využijte také navigace v mobilních zařízeních a buďte vidět v mapách Googlu!


Mapy Navteq

Od firmy Navteq mapy odebírají výrobci, jako např. Garmin nebo Navigon. Navteq má pokrytou východní Evropu rovnoměrněji, ale někdy ne až na úroveň názvů ulic.

Mapy Navteq do GPS navigací

Mapy Navteq jsou mapy, kterým bylo dlouhou dobu vytýkáno, že mají Českou republiku zpracovanou jen na západě po Prahu, případně dálnice a Brno. Navteq však na mapách ČR rychle zapracoval a jeho zaostání za konkurencí tak smazal. Navíc využívá map dalších společností pro teritoria, která svými mapami tak dokonale nepokrývá.

Od firmy Navteq mapy odebírají výrobci, jako např. Garmin, Navigon nebo finská Nokia, která společnost Navteq nedávno odkoupila a používá její mapy do svých mobilních telefonů. Je tak jisté, že vývoj map Navteq bude rychle pokračovat. Navteq má pokrytou východní Evropu rovnoměrněji než Tele Atlas, ale někdy ne až na úroveň názvů ulic.

 

Tip:

Lidé vás mohou hledat také v mobilních mapách Seznamu. Přidejte tam svoji firmu!


Mapy Tele Atlas nebo Navteq?

Mapová řešení obou firem mají svá pro a proti, jedna z firem může lépe pokrývat jeden stát, druhá zase jiný stát. Mapy ČR, SR a západní Evropy jsou však pokryty kvalitně u obou společností a na východní Evropě intenzivně pracují, takže rozdíly se budou rychle smývat.